MUŞ’TA KADINA YÖNELİK ŞİDDETE ‘HAYIR’ STANDI AÇILDI

ÇEVRE TİMİ ÖRNEK BİR DAVRANIŞA İMZA ATTI

MUŞ’TA UYUŞTURUCU OPERASYONU

CHP’DEN KADINA ŞİDDETE HAYIR

Kentsel dönüşümle yeni evlerine kavuştular

MALAZGİRT’TE KADINA YÖNELİK ŞİDDETE KARŞI BİLGİLENDİRME STANDI

VEDAŞ KIŞ HAZIRLIKLARINI TAMAMLADI

32 ÖĞRETMENE STEM EĞİTİCİ EĞİTİMİ VERİLİYOR

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü, ilimizde görev yapmakta olan ve belirlenen branşlarda 32 öğretmene 5 gün 40 saat Science, Technology, Engineering, Mathematics (STEM) eğitici eğitimi verecek.

Anaokuldan ortaöğretime kadar Muşlu öğrencilerin eğitimine büyük bir değer katacak olan STEM Bilim Merkezi, STEM eğitiminin yaygınlaştırılması adına öğrencilere verdiği STEM eğitiminin yanında öğretmenlerinde derslerinde STEM eğitimi uygulayabilmeleri için STEM eğitmen eğitimi kursunu başlattı. Konuyla ilgili bir değerlendirmede bulunan Muş İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, anaokuldan ortaöğretime kadar Muşlu öğrencilerin eğitimine büyük bir değer katacak olan STEM Bilim Merkezinde ilimizde görev yapanve belirlenen branşlarda 32 öğretmene 5 gün 40 saat STEM eğiti eğitimi vermeye başladığını belirtti. Müdür İlci: ?Muş´ta STEM eğitiminin yaygınlaştırılması adına öğrencilere verdiğimiz STEM eğitiminin yanında öğretmenlerinde derslerinde STEM eğitimi uygulayabilmeleri için STEM eğitmen eğitimi kursunu başlattık. Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) tarafından finanse edilen eğitimlere 32 öğretmen katılarak eğitim almaya başladı. STEM eğitimi, fen bilimleri, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarını bütünleştiren bir öğrenme ve eğitim yaklaşımıdır. STEM eğitimi, dört ayrı alanda (fen, teknoloji, mühendislik ve matematik) disiplinler arası ve uygulamalı bir yaklaşımla öğrencileri üretici ve buluşçu olarak eğitme fikrine dayanan bir öğretim programıdır. STEM eğitimi proje tabanlı öğrenme yaklaşımını uygulayarak bu dört disiplini birbirinden ayrı konular olarak öğretmek yerine gerçek dünyadaki problemleri çözmeyi amaçlayan buluşlara ve üretime dönük uygulamalara dayanan uyumlu bir öğrenme paradigmasıyla bu disiplinleri birbirine entegre eder. Eğitimdeki en önemli kazanımı, 21. yüzyıl becerilerinden; problemlere farklı yönleriyle bakıp çözümler üretebilmeyi, sistemli ve yaratıcı düşünebilmeyi ve en kısa çözüm önerileri sunabilmeyi sağlayacak yeteneklerin öğrencilere kazandırılmasıdır. Bu doğrultuda ilimizde görev yapmakta olan ve belirlenen branşlarda 32 öğretmene 5 gün 40 saat STEM Eğitici Eğitimi verilecektir. Eğitim sonunda katılımcıların herhangi bir yardım almadan STEM ders planı hazırlayabilir duruma gelerek bu planları sınıflarında uygulamalarını bekliyoruz? diye belirtti.

?2 Bin Civarında Öğrenci Ziyaret Etti?

Geçtiğimiz eğitim öğretim yılının birinci döneminde 2 bin civarında öğrencinin ziyaret ettiğini ifade eden  İlci,  STEM eğitim merkezinin ikinci döneminde de devam etti.İlci: ?Muş STEM- Bilim Merkezi´ni 2018-2019 eğitim-öğretim yılı birinci döneminde 2 bin civarında öğrenci ziyaret etmiştir. İkinci dönem de öğrenci ziyaretleri devam etti. Muş STEM-Bilim Merkezini ziyaret edecek öğrenciler, konferans salonumuzda STEM eğitim videosu ve dünyanın oluşumu videolarını izleyecek sonrasında; Uzay Yaşam Odası, Fen Bilimleri Odası, Kodlama Odası, STEM Sergi Odası ve Canlılar Dünyası Odalarını gezecektir. Yapılacak gezinin sonrasında yine kurumumuzda bulunan atölyelerde STEM etkinliği yapıldıktan sonra ziyaret sonlanacaktır? dedi.

?Öğretmenlere STEM Eğitimi Vermenin Mutluluk Verici?

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ilimizde görev yapmakta olan ve belirlenen branşlarda 32 öğretmene STEM eğitimi vermekten büyük onur yaşadığını belirten Pamukkale Üniversitesi Öğretim Görevlisi Aytaç Karakaş da: ?Muş´ta olmak ve öğretmenlere STEM eğitimi vermek mutluluk verici. Eğitim alacak öğretmenlerimizin Muş ilinde STEM eğitimini yaygınlaştırılması adına çalışmalar yapacaklar? ifadelerine yer verdi.

?STEM Eğitimi İlimizde Yaygınlaşması İçin Çalışmalar Devam Edecek?

STEM-Bilim Merkezi Koordinatör Öğretmenlerinden Serkan Üçan ise, STEM eğitiminin ilimizde yaygınlaşması için çalışmaların devam edeceğini belirtti. Üçan: ?Doğu Anadolu Kalkınma Ajansına (DAKA) vermiş olduğu teknik destekten dolayı teşekkür ederiz. Doğu Anadolu Kalkınma Ajansının ilimize desteğinin artarak devam edecektir. STEM eğitiminin ilimizde yaygınlaşması için çalışmalara devam edeceğiz? dedi.