MUŞ’TA KADINA YÖNELİK ŞİDDETE ‘HAYIR’ STANDI AÇILDI

ÇEVRE TİMİ ÖRNEK BİR DAVRANIŞA İMZA ATTI

MUŞ’TA UYUŞTURUCU OPERASYONU

CHP’DEN KADINA ŞİDDETE HAYIR

Kentsel dönüşümle yeni evlerine kavuştular

MALAZGİRT’TE KADINA YÖNELİK ŞİDDETE KARŞI BİLGİLENDİRME STANDI

VEDAŞ KIŞ HAZIRLIKLARINI TAMAMLADI

EĞİTİM BİR SEN SEMİNER DÖNEMİ KURSLARLA İLGİLİ AÇIKLAMA YAPTI

Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim Bir Sen), öğretmenlere; seminer döneminin ikinci haftasına konulan kurslara farklı yerlerde katılım hakkı verilmesi gerektiğini açıkladı.

Öğretmenlere; seminer döneminin ikinci haftasına konulan kurslara farklı yerlerde katılım hakkı verilmesi gerektiğini belirten Eğitim Bir Sen Muş Şube Başkanı Mahir Barışan: ?Eğitim-Bir-Sen olarak, Millî Eğitim Bakanlığı´na başvurarak, sınıf öğretmenleri ve okul öncesi öğretmenlerine yönelik Okul Aile Birliği Geliştirme Programı Kursu´na katılımın öğretmenlerin tercihlerine bırakılmasını, katılım hususunda zorlama yapılmamasını ve öğretmenlerin söz konusu kursa farklı il ve ilçelerde de katılabilmesini talep ettik. Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü 21-28 Haziran 2019 tarihlerinde sınıf öğretmenleri ve okul öncesi öğretmenlerine yönelik Okul Aile Birliği Geliştirme Programı Kursu verilmesi zorunlu tutulmuştur. Ancak bahse konu tarih aralığı, Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği´nde tanımlı seminer çalışmalarının ikinci haftasına denk gelmektedir. Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği´nin ?Öğretmenlerin mesleki çalışmaları? başlıklı 38. maddesinin üçüncü fıkrasının (c) bendinde, ?Öğretmenler ilk haftadan sonraki seminer çalışmalarına istemeleri hâlinde farklı il ve ilçelerde de katılabilirler. Farklı il ve ilçelerde seminere katılacak öğretmenler, seminere katılacakları il ve ilçeyi okullarına dilekçe ile bildirmek ve mesleki çalışma döneminin sonunda bu çalışmalara katıldığını belgelendirmek zorundadır? hükmü yer almaktadır. Genel müdürlüğün bahse konu yazısında zorunlu tutulan kursun, sınıf öğretmenleri ve okul öncesi öğretmenlerinin kadrolarının, görevlerinin bulunduğu eğitim kurumlarında ve bunların bulunduğu ilçe ve illerde gerçekleştirilmesinin zorunlu kılınması hâlinde, yönetmeliğin mezkûr hükmüne aykırı hareket edileceği gibi, yaz tatili dönemi için plan ve programlarını çoktan yapmış bulunan öğretmenlerimizin mağduriyetlerine neden olunacağı açıktır. Sınıf öğretmenleri ve okul öncesi öğretmenlerine yönelik Okul Aile Birliği Geliştirme Programı Kursu´na katılımın öğretmenlerin tercihlerine bırakılması, katılım hususunda zorlama yapılmaması ile Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği´nin 38. maddesinin üçüncü fıkrasının (c) bendi hükmüne uygun şekilde öğretmenlerin söz konusu kursa farklı il ve ilçelerde de katılabilmeleri hususunda genel bir yazının taşra teşkilatına gönderilmesini istedik? dedi.